Churchill's British Resistance - The Auxiliary Units

 

Major Malcolm Ernest Hancock MC

 Major Malcolm Hancock MC
Born: 15 April 1897
Parents: Alfred Ernest Hancock and Miriam Pratt
Educated: Wellingborough Grammer School in cricket XI OTC at School – in rifle team.
Died: May 1989
Commissioned: 17 April 1915 (two days after 18th birthday)

 

 

Career:

Autumn 1914 - 1915

Employed as teacher for two terms at Kings College, Gloucester. Applied for commission on recommendations from OTC and Head of College. Commissioned as 2nd Lieutenant into 4th Battalion Northamptonshire Regiment

17 April 1915  Landed Gallipoli as Platoon Commander No.2 Pln ‘A’ Company
15 August 1915  Advance towards ‘Kidney Hill’ 
16 August 1915 

Per Alban Goderic Arthur Hodges: "After a night (of the 15/16 August 1915/ in the open amongst the rocks, the battalion moved forward at first light to Kidney Hill, and although under continuous fire, could not locate the enemy positions. "A" Company were in the lead when the Lance Corporal of Number 2 platoon was seriously wounded in the back. The platoon commander, Lieutenant M.E. Hancock, dressed his wound and called for stretcher bearers. When they came, one, the 15 year old Private Rideout, was shot through both legs by a single bullet. The remaining bearers removed the Lance Corporal and Hancock carried Rideout to the rear on his back, in full view of the Turkish front line troops. This was observed by Captain Rendered and Hancock was subsequently awarded the Military Cross for his bravery." 

Operations moved to Hill 60. Appointed as Battalion Bombing Officer. Wounded, evacuuated to Alexandria.

31 October 1915  Arrived back in the UK for further treatment and operations in hospital
Awarded MC  (Presented by King at Buckingham Palace)
2 June 1916 Mentioned-In-Despatched
13 July 1916 Presented with Military Cross by King George V at Buckingham Palace.
Promoted Acting Captain.
1 May 1917 Recovered posted to 2/4th Bn Northamptonshire Regt.
1917 Volunteered for service with the West African Regiment. Sierra Leone, West Africa.
1917 - 1918 Returned to the UK
Nov 1918 Demobilised.
Mar 1919 Read Captain Hancock’s own account of his WW1 Service – “WHILE MEMORY LASTS” here. Kindly supplied by Richard Hancock.
1919 - 1939 Established career as Horse Racing Judge.
Sep 1939 War Declared
30 June 1940 Commissioned Lt in Coldstream Guards No. 136997
2 May 1941

A.Capt.  ‘Coates Mission’  Royal Protection & Protecting Winston Churchill and VIP Guests at Chequers;  See transcript of Interview tape here

Hancock and The Queen

Photo: The King, Queen and Princesses pose with Captain M.E. Hancock MC and other Guard Officers 1942

22 Jun 1942 Holding Bn. Coldstream Guards
24 Aug 1943 General Staff Officer 3rd Class (GS03) General Head Quarters, Home Forces
23 Nov 1943 A.Maj, DAQMG GHQ Auxiliary Units
23 Feb 1944 T. Maj.
June 1944 Patrols sent from Scotland and the North to join Patrols on the Isle of Wight all under the Command of Major Hancock MC
19 Apr 1945 Acting Lt Col Appointed as Assistant Director Army Welfare Services Headquarters Berlin District
19 July 1945 Ws Major
15 Aug 1945 Retired with the rank of Hon. Major
Other Information See also ‘The Somme’ website produced by Major Hancock’s grandson detailing his life: http://thesomme.wordpress.com/malcolm-hancock/ 
“While Memory Lasts...”  Lt Hancock’s own account of his time at Gallipoli & West Africa kindly supplied by Richard Hancock.

(Information compiled by CART Researcher Bill Ashby)